Amerikanska etiska regler stoppar svensk medicinsk forskning

Från Wikinews, den fria nyhetstjänsten

Hoppa till: navigering, sök
LocationSweden.png
14 mars 2006 kl.07.37 (UTC)
Göteborg - När Göteborgs universitet inte klarade av att leva upp till amerikanska regler om etisk granskning drogs anslagen in.

Statliga amerikanska anslag får allt större betydelse för viktiga svenska forskningsprojekt. För medicinsk forskning på människor kräver amerikanska regler en etisk granskning årligen medan svenska regler bara kräver en granskning per forskningsprojekt.

Inkompatibiliteten mellan reglerverken har gjort att amerikanska anslag dragits in eftersom svenska forskare inte kunde ge tillfredsställande svar vid en amerikansk rutinkontroll.

Det svenska projektet, som handlar om HIV och pågått i flera år, har nu lagts på is. De amerikanska kraven har gjort att Götebergs universitet har tagit kontakt med den svenska regeringen.

Svenska myndigheter är medvetna om att det med svenska regler gör det omöjlig att leva upp till de krav som ställs från amerikanskt håll.


Wikinews-logo-sv-telegram.svgDenna artikel är en kort telegramartikel. Vet du mer om ämnet den beskriver kan du hjälpa till med att utvidga den.

Sverige

12 oktober 2009: Problem med svenska internet på grund av underhållsarbete
13 september 2009: Buss körde i diket i Sverige
9 augusti 2009: Festival i Stockholm
16 maj 2009: Ockupationsfestival i Lund
18 februari 2009: Scandinavium kan rivas
17 februari 2009: Madonna ger extrakonsert
17 februari 2009: Madonna kommer till Sverige i sommar
9 februari 2009: Brand i Hedemora
28 januari 2009: Anabola steroider inte orsak bakom våldsrelaterade brott
24 januari 2009: Fattigdomen i Sverige ökar


Portaler

Sverige
Medicin

Wikipedia

HIV
Etik

Händelser 14 marsmars2006kvartal 1vecka 11
Publiceringar 14 marsmars2006kvartal 1vecka 11



Referenser