Amerikanska krigsfartyg i somaliskt sjöslag

Från Wikinews, den fria nyhetstjänsten

Hoppa till: navigering, sök
LocationSomalia.png
20 mars 2006 kl.11.42 (UTC)
Somalia - Amerikanska krigsfartyg var involverade i ett sjöslag utanför Somalias kust mot vad som beskrivs som pirater. En somalisk ledare har begärt att tolv fångar ska friges.

I förrgår lördag utbyttes kanoneld mellan två amerikanska krigsfartyg och vad den amerikansk marinen beskriver som misstänkta pirater. En person dog och fem skadades i sammandrabbningen.

De amerikanska fartygen ingår i en internationell styrka som bedriver spaning längs med den somaliska kusten som blivit ökänd för sjöpirater som attackerar flera fartyg i månaden.

Den somaliske ledaren Saleban Aadan Barqad hävdar dock att de somaliska fartygen beskyddade fiskare från utländska fartyg då de amerikanska fartygen öppnade eld som besvarades.

Han har krävt att USA ska frige tretton man som tillfångatagits.


Wikinews-logo-sv-telegram.svgDenna artikel är en kort telegramartikel. Vet du mer om ämnet den beskriver kan du hjälpa till med att utvidga den.

Afrika

22 mars 2009: Etiopien kan tänka sig att samarbeta med Kosovo
15 mars 2009: Över 80 partier tänker delta i valet i Etiopien i 2010
7 mars 2009: Fattigdomen i Etiopien minskar
21 februari 2009: Etiopien planerar att bygga nya vägar för 5,8 miljarder
18 februari 2009: Etiopiens premiärminister avgår år 2010
5 februari 2009: 5 miljoner människor är behov av mat i Etiopien
31 januari 2009: Barndödligheten minskar i Etiopien
30 januari 2009: Massiv användning av 3G nätet i Etiopien
25 januari 2009: Etiopiens premiärminister hyllar Obama
25 januari 2009: CRBC planerar att installera nya vägmärken i Etiopien


Portaler

Konflikter
Östafrika

Wikipedia

Somalia

Händelser 18 marsmars2006kvartal 1vecka 11

Publiceringar 20 marsmars2006kvartal 1vecka 12



Referenser