Spionen Stig Wennerström död

Från Wikinews, den fria nyhetstjänsten

Hoppa till: navigering, sök
LocationSweden.png
28 mars 2006 kl.06.02 (UTC)
Stockholm - Den dömde spionen Stig Wennerström dog förra veckan, 99 år gammal, skriver Aftonbladet.

Wennerström var överste i flygvapnet när han greps 1963 misstänkt för spioneri. Det framkom att han bland annat överlämnat all information om flygvapnets Draken-projekt till Sovjetunionen. Han dömdes till livstids straffarbete.

Wennerström föddes 1906 och verkade först som spion åt Nazityskland. Efter kriget tvingade Sovjetunionen honom att välja mellan att att spionera för dem eller bli avslöjad. Som som högtuppsatt militär och spion avslöjade han det mesta om svenska militära planer och aktiviteter.

Säkerhetspolisen misstänkte redan under andra världskriget att Wennerström verkade som spion men lyckades få fram bevis först i början av 1960-talet.

Wennerström benådades i september 1974 när han var 68 år gammal och var därefter bosatt i Djursholm utanför Stockholm. De sista åren bodde Wennerström på ett äldreboende i Enebyberg utanför Stockholm.

Enligt Dagens Nyheter ska Wennerström i en intervju till tidningen Året runt 2003 ha motiverat sitt spioneri med vänskap och lojalitet till den ryska diplomatkåren. Syftet ska ha varit att minska risken till krig.

Sverige

12 oktober 2009: Problem med svenska internet på grund av underhållsarbete
13 september 2009: Buss körde i diket i Sverige
9 augusti 2009: Festival i Stockholm
16 maj 2009: Ockupationsfestival i Lund
18 februari 2009: Scandinavium kan rivas
17 februari 2009: Madonna ger extrakonsert
17 februari 2009: Madonna kommer till Sverige i sommar
9 februari 2009: Brand i Hedemora
28 januari 2009: Anabola steroider inte orsak bakom våldsrelaterade brott
24 januari 2009: Fattigdomen i Sverige ökar


Portaler

Konflikter
Politik

Wikipedia

Stig Wennerström
Sovjetunionen

Händelser 26 marsmars2006kvartal 1vecka 12

Publiceringar 28 marsmars2006kvartal 1vecka 13



Referenser