Brand på Biologiska museet

Från Wikinews, den fria nyhetstjänsten

Hoppa till: navigering, sök
7 juli 2008
Biologiska museet, Stockholm


Flag of Sweden.svg SVERIGE: Mordbrand på Biologiska Museet på Djurgården, Stockholm

Den 5 juli 2008 kring klockan 20.00 lokal tid utbröt en brand i en av museets ytterväggar, branden tros sannolikt ha varit anlagd. Trots kraftig rökutveckling lyckades brandkåren snabbt släcka branden. Enligt uppgift var museet minuter från att bli totalförstört, men tack vare att förbipasserande snabbt larmade och påbörjade släckning kunde museet räddas - och mirakulöst nog skadades inga av museets föremål eller målningar.

Biologiska Museet öppnades 1893 och är beläget på Djurgården i Stockholm och visar skandinaviska däggdjur och fåglar i sin naturliga miljö. Museet grundades Gustaf Kolthoff, konservator vid zoologiska institutionen, Uppsala universitet. Till sin hjälp hade han vännen och jaktkamraten Bruno Liljefors.

Utställningarna är ordnade i dioramor där uppstoppade djur är arrangerade tillsammans med föremål från naturen framför en fondmålning. Detta musem tros vara det första att utnyttja diorametekniken i stor skala för att återskapa naturmiljöer – denna metod skulle senare få genomslag i de stora naturhistoriska museerna i bl.a. New York och Chicago.

På övervåningen visas olika landskapstyper, från inlandsnatur till kustnatur och alla djur som har sin boningar där. Alla fondmålningar på denna avdelning är målade av Bruno Liljefors med hjälp av Gustav Fjaestad. På bottenvåningen finns en spännande del där man kan se en ishavsgrotta på Spetsbergen och en dalgång på östra Grönland vilka har bakgrundsmålningar målade av Kjell Kolthoff (son till Gustaf Kolthoff). I byggnaden finns omkring 300 uppstoppade exempel från nordiska djurarter.

I utställningen finns ingen artificiell belysning utan ljuset kommer endast genom de stora takfönstren och skapar därmed en känsla av naturligt liv.

Byggnaden ritades i nationalromantisk stil av arkitekten Agi Lindegren och både fasader och yttertak är kläda med spån, förebilden var norska medeltida stavkyrkor och portalens vackra träsniderier i relief påminner om Borgsunds stavkyrka.

I Norden finns endast ett fåtal biologiska museer av denna sort varför detta museum betraktas som mycket ovanligt i sitt slag. Museets kom 1970 i Stiftelsen Skansens ägo.

Fler nyheter

23 november 2009: Bolivias president sparkar arméchef
9 oktober 2009: Barack Obama får Nobels fredspriset
11 maj 2009: Eurovision Song Contest 2009: Vem vinner i Moskva?
2 april 2009: Tre års fängelse för förnekelse av Förintelsen
22 mars 2009: Etiopien kan tänka sig att samarbeta med Kosovo
15 mars 2009: Över 80 partier tänker delta i valet i Etiopien i 2010
7 mars 2009: Fattigdomen i Etiopien minskar
21 februari 2009: Etiopien planerar att bygga nya vägar för 5,8 miljarder
18 februari 2009: Etiopiens premiärminister avgår år 2010
18 februari 2009: Scandinavium kan rivas



[redigera] Referenser

[redigera] Läs mer


Publiceringar 7 julijuli 2008kvartal 2vecka 28