Götatunneln öppen för trafik

Från Wikinews, den fria nyhetstjänsten

Hoppa till: navigering, sök
LocationSweden.png
19 juni 2006 kl.13.40 (UTC)
Göteborg - Efter många år och 3,2 Miljarder öppnades igår Götatunneln för trafik, och först in i tunneln var Kronprinsessan Viktoria och prins Carl Philip.

Den 18 juni 2006 är ett datum som många nog lagt på minnet, det var nämligen den dagen som Götatunneln öppnades för trafik. I helgen hade flera jippon ordnats, bl.a en Schlagerkavalkad men artister som Nanne Grönvall och Roger Pontare för att fira Göteborgarnas återerövring av älvstranden. Samtidigt på Norra Älvstranden pågick seglarfesten Volvo Ocean Race för fullt , där ABN Amro kammade hem den totala vinsten och Piraters of the Carribean som vann etappen kom först under Älvsborgsbron.

Wikinews-logo-sv-telegram.svgDenna artikel är en kort telegramartikel. Vet du mer om ämnet den beskriver kan du hjälpa till med att utvidga den.

Västra Götaland

18 februari 2009: Scandinavium kan rivas
17 februari 2009: Madonna ger extrakonsert
17 februari 2009: Madonna kommer till Sverige i sommar
17 mars 2008: Kaos när snön drog över Västsverige
25 januari 2008: Idag invigs Göteborg International Film Festival 2008


Portaler

Västra Götaland
Göteborg

Wikipedia

{{{wp}}}

Händelser 19 junijuni2006kvartal 2vecka 25
Publiceringar 19 junijuni2006kvartal 2vecka 25



Referenser