Göteborgs fälls av hovrätten för diskriminering av två muslimska kvinnor

Från Wikinews, den fria nyhetstjänsten

Hoppa till: navigering, sök

29 januari 2008


Idag föll hovrättens dom i målet om diskriminering av två muslimska kvinnor. Kvinnorna kördes ut från Kärra simhall då de bar heltäckande kläder. Kvinnorna tilldöms skadestånd på 20 000 kronor var.

Kvinnorna var i badhallen med sina barn och badade inte själva. De bar långärmade t-shirts, joggingbyxor och huvudduk, och fick av personalen tillsägelse att byta om till lättare klädsel, på grund av att deras klädsel inte ansågs hygeinsk. Kvinnorna är muslimer och enligt deras religion ska de bära heltäckande kläder.

Kvinnorna tog frågan till Diskrimineringsombudsmannen som drivit målet för kvinnornas räkning. Tingsrätten ansåg att det inte var bevisats att kvinnorna särbehandlats på grund av klädseln eller att det var indirekt diskriminering på grund av deras religion och friade därmed kommunen. Idag fick dock kvinnorna upprättelse då hovrätten anser att Göteborgs stad inte lyckats bevisa att tillsägelserna saknade samband med kvinnornas religion. Därför döms Göteborg att betala ett skadestånd till kvinnorna, om 20 000 kronor var.



Fler nyheter

9 oktober 2009: Barack Obama får Nobels fredspriset
11 maj 2009: Eurovision Song Contest 2009: Vem vinner i Moskva?
2 april 2009: Tre års fängelse för förnekelse av Förintelsen
22 mars 2009: Etiopien kan tänka sig att samarbeta med Kosovo
15 mars 2009: Över 80 partier tänker delta i valet i Etiopien i 2010
7 mars 2009: Fattigdomen i Etiopien minskar
21 februari 2009: Etiopien planerar att bygga nya vägar för 5,8 miljarder
18 februari 2009: Etiopiens premiärminister avgår år 2010
18 februari 2009: Scandinavium kan rivas
17 februari 2009: Madonna ger extrakonsert



[redigera] Referenser

, "GT.se". , 29 januari 2008.

Publiceringar 29 januarijanuari 2008kvartal 1vecka 5