Kinas premiärminister: "Dalai lama bakom våldet"

Från Wikinews, den fria nyhetstjänsten

Hoppa till: navigering, sök

18 mars 2008


KINA: Ordkriget mellan den kinesiska regeringen och den tibetanska exilregeringen eskalerar. Nu hävdar Kinas premiärminister Wen Jiabao att det finns bevis på att det är Tibets andlige ledare Dalai lama som ligger bakom oroligheterna.

–Vi har gott om bevis för att dessa händelser organiserades, tänktes ut, dirigerades och drevs igenom av Dalais klick, sade Wen på en presskomferens på tisdagen. Målet med våldet är enligt premiärministern att sabotera de olympiska spelen som ska hållas i Peking till sommaren.

–Under förberedelserna för spelen är det ofrånkomligt att vi stöter på problem av ett eller annat slag, sade han vidare.

Antikinesiska protester blossade upp i flera andra städer i områden med stor tamilsk befolkning. Kinas regering gav demonstranterna en tidfrist fram till natten till tisdag att överlämna sig till myndigheterna, eller ställas inför "allvarliga konsekvenser". På tisdagen fanns inga uppgifter om någon hade lytt ordern.


Fler nyheter

16 juli 2008: Busstrejken avblåst
15 juli 2008: Bahá'í-helgdomar på UNESCO:s världsarvlista
14 juli 2008: Busstrejken utvidgas
3 juli 2008: JK ger skadestånd till Alzery
29 juni 2008: Fångade räddningsverkare i Somalia frisläppta
29 juni 2008: EM 2008: Spanien europeiska mästare
23 juni 2008: Okänd stam var inte okänd
23 juni 2008: Linda Skugge ger ut Wikipedia-bok
18 juni 2008: EM 2008: Spanien slår Grekland
18 juni 2008: EM 2008: Sverige ute ur EM



[redigera] Referenser

[redigera] Relaterade nyhetsartiklar

[redigera] Läs mer

  • Svenskspråkiga Wikipedia har mer information om Tibet

Publiceringar 18 marsmars 2008kvartal 1vecka 12

Personliga verktyg