Hoppa till innehållet

Avvisning i Mongoliet firades med prostituerade

Från Wikinews, den fria nyhetstjänsten
14 mars 2006 kl.08.13 (UTC)
Sverige - Tjänstmän vid Migrationsverket ordnade vid en avvisning i Mongoliet en fest med prostituerade. De elva tjänstmännen fick en varning men jobbar kvar.

Migrationsminister Barbro Holmberg säger till Dagens Nyheter att det inträffade är "omdömeslöst och helt oacceptabelt" och tillägger att flera anställda på Migrationsverket inte verkar passa för uppgiften.

Nyhetsprogrammet Aktuellt gjorde en granskning av Migrationsverket. Förutom Mongoliet-resan upptäckte man att av de elva fall som gått till myndighetens granskningsnämnd under två år har inget lett till att någon tjänsteman fått sparken.

Detta trots kända fall där avvisningar firats med tårta och där en blind man blivit kränkt. Personalansvarsnämnden som kan utdela varningar och ge anställda sparken har inte ens kontaktats.


Denna artikel är en kort telegramartikel. Vet du mer om ämnet den beskriver kan du hjälpa till med att utvidga den.

Migrationsverket

17 februari 2025: Migrationsdomstolar ärver tusentals asylärenden
17 februari 2025: Avvisning i Mongoliet firades med prostituerade
17 februari 2025: Nedläggning av Migrationsverket splittrar borgerliga
17 februari 2025: Fortsatt advokatkritik mot Migrationsverket
17 februari 2025: Migrationsverket avvisar kritik, kritiseras igen
17 februari 2025: Nytt "firande" på Migrationsverket - chef får gå
17 februari 2025: Migrationsverket firade avvisning med champagne

Portaler

Sverige
Etik

Wikipedia

Migrationsverket
Mongoliet

Händelser 13 marsmars2006kvartal 1vecka 11

Publiceringar 14 marsmars2006kvartal 1vecka 11



Referenser