Hoppa till innehållet

Blairs uttalanden om Gud upprörde fredsaktivister

Från Wikinews, den fria nyhetstjänsten
5 mars 2006 kl.14.42 (UTC)
Storbritannien - Storbritanniens premiärminister Tony Blair antydde i en intrvju under lördagen att han trodde att Gud skulle dömma hans beslut att invadera Irak.

Att USA:s president George W Bush anger sin kristna tro som motiv till invasionen av Irak är känt sedan gammalt, hans religiositet har en framträdande roll i hans politiska profil.

Också välkänt är att Storbritanniens premiärminister Tony Blair började engagera sig politiskt då han fann sin kristna tro, men till skillnad från Bush har Blair tonat ned sin kristna tro.

I en TV-intervju i lördags svarade Blair på frågor om sina motiv bakom beslutet att invadera Irak. Han sa då att den dom han skulle få "avkunnas av andra" och att "om man tror på Gud så är det han som [dömmer]."

Många kristna och fredaktivister har reagerat starkt på Blairs uttalande som tolkats som att även han haft religiösa motiv bakom beslutet att invadera Irak.


Denna artikel är en kort telegramartikel. Vet du mer om ämnet den beskriver kan du hjälpa till med att utvidga den.

Storbritannien

17 februari 2025: Svensk storseger i premiären
17 februari 2025: Följ begravningen på nätet
17 februari 2025: Nya protester i London
17 februari 2025: Julian Assange utlämnas till Sverige
17 februari 2025: BTCC inför nytt poängsystem
17 februari 2025: Ryanair tejpade flygplan - fick vända om
17 februari 2025: Oavgjort i stormötet på Anfield
17 februari 2025: Neal tog viktig pole på Silverstone
17 februari 2025: BBC sparkar 2000
17 februari 2025: Våldsamma upplopp i Storbritannien

Portaler

Storbritannien
Politik
Religion
Irak

Wikipedia

Irak
Storbritannien
Tony Blair

Händelser 5 marsmars2006kvartal 1vecka 9
Publiceringar 5 marsmars2006kvartal 1vecka 9



Referenser