Hoppa till innehållet

DNA-spår kastar nytt ljus över den neolitiska revolutionen

Från Wikinews, den fria nyhetstjänsten
9 mars 2006 kl.13.00 (UTC)
Chicago - Fyra biologer i Chicago har lokaliserat regioner i mänskligt DNA som bär mycket tydliga spår på ett omfattande naturligt urval under perioden 5–15 000 år sedan.

Nejamin Voight, Sridhar Kudaravalli, Ziaoquan Wen och Jonathan Pritchard vid universitetet i Chicago har funnit att många yngre genetiska förändringar är relaterade till den neolitiska revolutionen då jordbruk utvecklades. Till exempel utvecklades de gener som tillät vuxna att konsumera mjölk först efter att domesticeringen nått en viss nivå. De flesta däggdjur dricker bara mjölk under barndomen.

Biologernas arbete kan komma att få betydelse i tolkningen av genernas betydelse för många av människans medicinska villkor, bland annat högt blodtryck och alkoholism.

Resultaten i Chicago motsäger också det tysta antagandet att den mänskliga utvecklingen avstannade någon gång i en avlägsen forntid.

Deras studie baserar sig på förändringar i DNA hos populationer i Afrika, Östasien och Europa inom ramen för HapMap-projektet och har publicerats i PLOS-Biology.


Denna artikel är en kort telegramartikel. Vet du mer om ämnet den beskriver kan du hjälpa till med att utvidga den.

USA

17 februari 2025: Flertalet explosioner drabbade Boston Marathon
17 februari 2025: Skottdrama i amerikansk lågstadieskola
17 februari 2025: Pakistan häver inte blockaden
17 februari 2025: Amnesty: Grip Bush
17 februari 2025: General Motors stoppar SAAB-affären
17 februari 2025: Miljoner hushåll utan ström i USA


Teknik och forskning

17 februari 2025: SJ:s nya flaggskepp presenterat
17 februari 2025: Marssondens besättning: Ett björndjur, fyra bakterier och tre arkebakterier
17 februari 2025: Forskare styr bil med tankens kraft
17 februari 2025: NASA hittar vatten på Mars
17 februari 2025: Första el-macken i Stockholm
17 februari 2025: Marknaden underkände 3G-Iphone


Portaler

Teknik och forskning
Biologi

Wikipedia

neolitiska revolutionen
DNA

Händelser 9 marsmars2006kvartal 1vecka 10
Publiceringar 9 marsmars2006kvartal 1vecka 10



Referenser