Hoppa till innehållet

Nya Windows släpps först efter julhandeln

Från Wikinews, den fria nyhetstjänsten
22 mars 2006 kl.10.02 (UTC)
USA - Introduktionen av konsumentversionen av Microsofts populära operativetsystem, Windows Vista, skjuts upp till i januari nästa år.

Ursprungligen var avsikten att släppa Vista under hösten, i lagom tid innan julhandeln.

Arbetet med förbättringar av säkerheten i operativsystemet har dock blivit försenat och Microsoft tvingas därför skjuta upp marknadsintroduktionen ett halvår.

För Microsofts många återförsäljare världen över kommer förseningen med största sannolikhet innebära ett betydande ekonomisk bortfall. Vista, tidigare kallat Longhorn, ska ersätta Windows XP och utvecklingen av efterföljaren har pågått i flera år.

Microsoft planerar totalt sex versioner av Vista varav tre är avsedda för privatmarknaden. En version för företag kommer att finnas tillgänglig i november i år.

Microsoft har inte givit någon information om hur mycket Vista kommer att kosta.


Denna artikel är en kort telegramartikel. Vet du mer om ämnet den beskriver kan du hjälpa till med att utvidga den.

Internet och datorer
Portaler

• Teknik och forskning
• USA

Wikipedia

• Microsoft
• Windows Vista

Händelser 21 mars • mars • 2006 • kvartal 1 • vecka 12

Publiceringar 22 mars • mars • 2006 • kvartal 1 • vecka 12



Referenser