Hoppa till innehållet

Olösta nazikoder knäcks över internet

Från Wikinews, den fria nyhetstjänsten
3 mars 2006
Tyskland - Tusentals hemdatorer sammankopplade via internet har knäckt tre tyska koder som förblivit olösta sedan andra världskriget.

Då Nazityskland 1942 uppgraderade sin nu legendariska krypteringsmaskin Enigma med ett nytt chiffersystem 1942 ledde det till betydande allierade förluster ute på Nordatlanten under en begränsad period.

De tyska koderna har fascinerat kodentusiaster sedan de publicerades 1995. En av dem var violinisten Stefan Krah som också gillar öppen källkod. Han skrev ett program för att dechiffrera de tyska koderna och berättade om sitt projekt på en nyhetsgrupp på internet.

Krah säger till BBC att det mest fantastiska med hela projektet är att den lilla grupp på 45 personer som först ställde sina datorer till förfogande snabbt växte till 2 500. Han tillägger också att han är ett stort tack skyldig till de allierade kodexperter som knäckte de tyska koderna under kriget.

Instickskortet på en Enigma

Krahs program återskapar de kombinationer av olika inställningar som var möjliga i de tyska maskinerna. Genom att kombinera olika inställningar på instickskort, rotorer och fingerskivor går programmet systematisk igenom resultaten för att hitta ett meningsfullt meddelande.

Till detta krävs enorm datorkapacitet, något man får genom att fördela arbetet på ett stort antal datorer sammankopplade över internet. När man hittar ett meddelande jämför man det med meddelanden som sparats i historiska arkiv.

Under andra världskriget innebar arbetet att knäcka de tyska koderna en kamp mot klockan för kodexperterna i Bletchley Park. Ett avkodat meddelande kunde rädda livet på de allierade soldaterna och sjömännen.


Denna artikel är en kort telegramartikel. Vet du mer om ämnet den beskriver kan du hjälpa till med att utvidga den.

En tre-rotors Enigma
Teknik och forskning

17 februari 2025: Forskare styr bil med tankens kraft
17 februari 2025: Första el-macken i Stockholm
17 februari 2025: Mobilsamtal på flyget
17 februari 2025: SJ:s nya flaggskepp presenterat
17 februari 2025: Cassini upptäcker organiskt material på Saturnus måne Enceladus
17 februari 2025: Avgasutsläpp från etanolbilar utvärderat
17 februari 2025: Storsatsning på alternativ energi i Sydafrika
17 februari 2025: Ny teknik ger snabbare bredband
17 februari 2025: Marssondens besättning: Ett björndjur, fyra bakterier och tre arkebakterier
17 februari 2025: Marknaden underkände 3G-Iphone

Portaler

Tyskland
Teknik och forskning
Andra världskriget

Wikipedia

Enigma (krypteringsmaskin)
Kryptering
Bletchley Park
Andra världskriget

Händelser 3 marsmars2006kvartal 1vecka 9
Publiceringar 3 marsmars2006kvartal 1vecka 9



Referenser