Olympiska sommarspelen 2008

Från Wikinews, den fria nyhetstjänsten
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Olympic rings without rims.svg
Olympiska sommarspelen 2008
Sport


Senaste nyheterna[redigera]

13 augusti 2008: Phelps är störste olympiern genom tiderna
7 augusti 2008: Olympiska Sommarspelen 2008 - Resultat 7 Augusti
7 augusti 2008: Olympiska Sommarspelen 2008 - Resultat 6 Augusti
29 juli 2008: Sveriges trupp till OS 2008
7 april 2008: Franska poliser släcker OS-facklan
3 april 2008: Kinas premiärminister: "Dalai lama bakom våldet"
3 april 2008: Ingen pressfrihet under OS i Peking

OS-tider[redigera]

TV-tider
9 augusti 2008
  • SVT 1
    • 03:00 - 18:00 Direkt från OS
    • 20:00 - 21:30 Olympiska studion med André Pops
    • 21:30 - 22:00 Olssons studio med Rickard Olsson
    • 23:00 - 03:00 Sammandrag
  • SVT 24
    • 03:00 - 18:00 Direkt från OS
    • 18:00 - 20:00 Sammandrag
    • 22:00 - 23:40 OS-matchen
  • Peking+
    • 03:55 - 16:30 Direkt från OS med bla Tyngdlyftning, Judo, Gymnastik & Badminton.


Komplett TV-guide

Medaljligan 9 augusti
 Placering  Nation Guld Silver Brons Totalt
1 Kina
CHN
2 0 0 2
2 Tjeckien
CZE
1 0 0 1
2 Spanien
ESP
1 0 0 1
4 Ryssland
RUS
0 1 0 1
4 Turkiet
TUR
0 1 0 1
4 Sydkorea
KOR
0 1 0 1
4 Italien
ITA
0 1 0 1
8 Kroatien
CRO
0 0 1 1
8 Taiwan
TPE
0 0 1 1
8 Nordkorea
DPR
0 0 1 1
8 Schweiz
SUI
0 0 1 1
OS-program
8 augusti 2008

Tidszon: CET

  • 00:30 Ridsport, fälttävlan, dressyr Dag Albert, Linda Algotsson, Victoria Carlerbäck, Magnus Gällerdal och Katrin Norling
  • 02:30 Skytte, damer, 10 meter luftgevär, kval
  • 03:00 Badminton, damer, singel, omg 1 Sara Persson
  • 03:00 Badminton, herrar, singel, omg 1
  • 03:00 Basket, damer, Vitryssland-Australien
  • 03:00 Beachvolleyboll, herrar, grupp A
  • 03:00 Handboll, damer, Frankrike-Angola
  • 03:00 Skytte, herrar, trap, kval
  • 04:00 Beachvolleyboll, herrar, grupp B
  • 04:00 Fäktning, damer, sabel, omg 1
  • 04:00 Volleyboll, damer, Italien-Ryssland
  • 04:00 Tyngdlyftning, damer, 48 kg, FINAL Gold medal olympic.svgSilver medal olympic.svgBronze medal olympic.svg
  • 04:30 Skytte, damer, 10 meter luftgevär, FINAL Gold medal olympic.svgSilver medal olympic.svgBronze medal olympic.svg
  • 04:45 Handboll, damer, Ungern-Sverige Sveriges damlandslag i handboll
  • 05:00 Beacvolleyboll, damer, grupp A
  • 05:00 Cykel, herrar, linjelopp, FINAL Gustav Larsson, Marcus Ljungqvist och Thomas Lövqvist Gold medal olympic.svgSilver medal olympic.svgBronze medal olympic.svg
  • 05:00 Fäktning, damer, sabel, omg 2
  • 05:15 Basket, damer, Mali-Nya Zeeland
  • 06:00 Beachvolleyboll, damer, grupp B
  • 06:00 Bågskytte, damer, rankingomgång
  • 06:00 Gymnastik, herrar, kval
  • 06:00 Judo, damer, 48 kg, kval
  • 06:00 Judo, herrar, 60 kg, kval
  • 06:00 Skytte, herrar, 10 meter luftpistol, kval
  • 06:00 Volleyboll, damer, Serbien-Kazakstan
  • 06:30 Fäktning, damer, sabel, åttondelsfinaler
  • 06:30 Volleyboll, damer, Algeriet-Brasilien
  • 07:00 Beachvolleyboll, herrar, grupp C
  • 07:00 Segling, herrar, finnjolle Daniel Birgmark
  • 07:00 Segling, damer, yngling
  • 07:20 Fäktning, damer, sabel, kvartsfinal
  • 07:30 Boxning, herrar, 75 kg, omg 1 Naim Terbunja
  • 07:50 Rodd, singelsculler, försök Frida Svensson
  • 08:00 Badminton, damer, singel, omg 1 Sara Persson om hon har lottats till det andra passet.
  • 08:00 Badminton, herrar, singel, omg 1
  • 08:00 Beachvolleyboll, herrar, grupp D
  • 08:00 Handboll, damer, Rumänien-Kazakstan
  • 08:30 Basket, damer, Spanien-Kina
  • 08:30 Volleyboll, damer, Polen-Kuba
  • 08:50 Rodd, herrar, singelsculler, försök Lassi Karonen
  • 09:00 Skytte, herrar, 10 meter luftpistol, FINAL Gold medal olympic.svgSilver medal olympic.svgBronze medal olympic.svg
  • 09:01 Boxning, herrar, 81 kg, omp 1 Kennedy Katende
  • 09:30 Bågskytte, herrar, rankingomgång Magnus Petersson
  • 09:45 Handboll, damer, Ryssland-Sydkorea
  • 09:50 Rodd, damer, tvåmans, försök
  • 10:00 Gymnastik, herrar, kval
  • 10:10 Rodd, herrar, tvåmans, försök
  • 10:40 Rodd, damer, dubbelsculler, försök
  • 10:45 Basket, damer, Brasilien-Sydkorea
  • 11:00 Fotboll, damer, Sverige-Argentina Sveriges damlandslag i fotboll
  • 11:00 Fotboll, damer, Nigeria-Tyskland
  • 11:00 Fotboll, damer, USA-Japan
  • 11:00 Rodd, damer, dubbelsculler, försök
  • 11:30 Rodd, herrar, fyrmans, försök
  • 12:00 Beachvolleyboll, damer, grupp C
  • 12:00 Judo, damer, 48 kg, FINALPASS Gold medal olympic.svgSilver medal olympic.svgBronze medal olympic.svg
  • 12:00 Judo, herrar, 60 kg, FINALPASS Gold medal olympic.svgSilver medal olympic.svgBronze medal olympic.svg
  • 12:30 Badminton, damer, singel, omg 1 Sara Persson om hon har lottats till det tredje passet.
  • 12:30 Badminton, herrar, singel, omg 1
  • 12:30 Simning, herrar, 400 meter medley, försök
  • 13:00 Beachvolleyboll, damer, grupp D
  • 13:00 Boxning, herrar, 75 kg, omg 1 Naim Terbunja om han har lottats till det andra passet.
  • 13:00 Fäktning, damer, sabel, semifinal
  • 13:00 Handboll, damer, Norge-Kina
  • 13:01 Simning, damer, 100 meter fjäril, försök Sarah Sjöström
  • 13:15 Ridsport, fälttävlan, dressyr Dag Albert, Linda Algotsson, Victoria Carlerbäck, Magnus Gällerdal och Katrin Norling
  • 13:28 Simning, herrar, 400 meter fritt, försök
  • 13:45 Fotboll, damer, Kanada-Kina
  • 13:45 Fotboll, damer, Brasilien-Nordkorea
  • 13:45 Fotboll, damer, Nya Zeeland-Norge
  • 13:50 Fäktning, damer, sabel, Brons-match Bronze medal olympic.svg
  • 14:00 Basket, damer, USA-Tjeckien
  • 14:00 Beachvolleyboll, herrar, grupp E
  • 14:00 Gymnastik, herrar, kval
  • 14:00 Volleyboll, damer, Venezuela-Kina
  • 14:10 Fäktning, damer, sabel, FINAL Gold medal olympic.svgSilver medal olympic.svg
  • 14:21 Simning, damer, 400 meter medley, försök
  • 14:31 Boxning, herrar, 81 kg, omg 1 Kennedy Katende kanske boxas här, beroende på lottning.
  • 14:45 Handboll, damer, Tyskland-Brasilien
  • 14:45 Simning, herrar, 100 meter bröst, försök Jonas Andersson
  • 15:00 Beachvolleyboll, herrar, grupp F
  • 15:22 Simning, damer, 4x100 meter fritt, försök Svenska stafettlaget
  • 16:00 Beachvolleyboll, damer, grupp E
  • 16:00 Volleyboll, damer, Japan-USA
  • 16:15 Basket, damer, Ryssland-Lettland
  • 17:00 Beachvolleyboll, damer, grupp F
Totalt antal finaler
7st


Komplett OS-program


Live från Peking[redigera]

  • 9 augusti 2008 kl. 11.34 (CEST): MEDALJER: CYKEL, HERRAR, Linjelopp: Gold medal olympic.svg Samuel Sanchez (ESP), Silver medal olympic.svg David Rebellin (ITA) Bronze medal olympic.svg ? (SUI)
  • 9 augusti 2008 kl. 10.17 (CEST): CYKEL, HERRAR: Marcus Ljungqvist (SWE) är med i tätgruppen i herrarnas linjelopp.
  • 9 augusti 2008 kl. 09.40 (CEST): MEDALJER: SKYTTE, HERRAR: 10 m luftpistol, Gold medal olympic.svg Wei Pang (CHN), Silver medal olympic.svg Jong Oh Jin (KOR), Bronze medal olympic.svg Jong Su Kim (DPR)
  • 9 augusti 2008 kl. 08.28 (CEST): BOXNING 75kg, HERRAR: Naim Terbunja (SWE) är utslagen.
  • 9 augusti 2008 kl. 06.45 (CEST): MEDALJER: TYNGDLYFTNING, DAMER: -48 kg, Gold medal olympic.svg Chen Xiexia (CHN), Silver medal olympic.svg Sibel Özkan (TUR), Bronze medal olympic.svg Chen Wei-Ling (TPE)
  • 9 augusti 2008 kl. 05.25 (CEST): MEDALJER: SKYTTE, DAMER: 10 m Luftgevär, Gold medal olympic.svg Katerina Emmons (CZE), Silver medal olympic.svg Lioubov Galkina (RUS), Bronze medal olympic.svg Snježana Pejcic (CRO)
  • 9 augusti 2008 kl. 05.20 (CEST): RIDSPORT, MIXED: Den första omgången av fälttävlan är avslutad i lag leder Australien, 2:a USA och 3:a är Sverige. Individuellt leder Fredericks (AUS) med en Fredericks (AUS) även på andra plats, 3:a Miles (USA) och 4:a Algotsson (SWE).
  • 7 augusti 2008 kl. 15.49 (CEST): Resultat 7 Augusti:
    • Australien-Serbien 1-1
    • Japan-USA 0-1
    • Brasilien-Belgien 1-0
    • Honduras-Italien 0-3
    • Elfenbenskusten-Argentina 1-2
    • Holland-Nigeria 0-0
    • Kina-Nya Zeeland 1-1
    • Sydkorea-Kamerun 1-1


arkiv