Telefoni och internet genererar flest klagomål
7 januari 2006
Sverige – En granskning som Dagens Nyheter gjort av anmälningar till Allmänna reklamationsnämnden (ARN) och Post- och telestyrelsen (PTS) visar att telefonoperatörer och internetleverantörer är de företag som konsumenter har mest klagomål mot.
Förra året ökade antalet klagomål hos PTS med 838 till 3 936. Hos ARN var 5 procent av anmälningarna relaterade till telefoni och bredband. I omkring hälften av fallen brukar kunden få rätt, men ofta rör det sig om för små belopp eller också lämnas anmälningarna in för sent.
Många klagomål gäller feldebiteringar, plötsliga prisändringar, driftstopp och hastigheter långt under vad som utlovats.
|
Referenser
[redigera]- Jan Falk, Monika Langlet "Telefoni och bredband får flest klagomål". Dagens Nyheter, 6 januari 2006 20:52