Hoppa till innehållet

Trafikförbud hotar Tvärbanan

Från Wikinews, den fria nyhetstjänsten
25 mars 2006 kl.07.57 (UTC)
Stockholm - Ett hjul satt löst på en av Tvärbanans vagnar, ett konstruktionsfel gör att Connex måste kontrollera vagnarna dagligen.

I måndags upptäckte en spårvagnsförare på Tvärbanan att ett av hjulen gick trögt och vid en kontroll konstaterades att hjulet satt löst.

I oktober 2004 spårade en vagn ur sedan ett hjul lossnat, lyckligtvis i låg hastighet. Ingen skadades vid den händelsen. Även Göteborgs spårvägar, som användar samma vagntyp, har drabbats av en urspårning av samma orsak.

Nu kontrollerar Connex samtliga vagnar på Tvärbanan och spårvagnslinje tolv varje dag och flera vagnar har tagits ur trafik. Claes Elgemyr på Järnvägsstyrelsen säger till Dagens Nyheter att man får dagliga rapporter från Connex men att man kommer att införa ett trafikförbud om problemen inte går att lösa.

Connex och Göteborgs spårvägar håller på att analysera problemen. Förmodligen rör det sig om ett konstruktionsfel och Connex förväntar sig att tillverkaren Bombardier skyndsamt ska åtgärda felet.


Denna artikel är en kort telegramartikel. Vet du mer om ämnet den beskriver kan du hjälpa till med att utvidga den.

Stockholm

17 februari 2025: Prinsessan Lilian har avlidit
17 februari 2025: Namn och titel fastställd - Det blev en Estelle
17 februari 2025: En tronföljare är född
17 februari 2025: Tv-eken fälld
17 februari 2025: Buss släpade barnvagn


Olyckor

17 februari 2025: Seriekrock nordost om Helsingborg
17 februari 2025: Räddningsarbetet på Concordia avbryts
17 februari 2025: Ytterligare två döda på Concordia
17 februari 2025: Fartygskatastrof i Italien
17 februari 2025: Bussolycka vid Tystberga


Portaler

Trafik
Svealand

Wikipedia

Tvärbanan
Connex

Händelser 24 marsmars2006kvartal 1vecka 12

Publiceringar 25 marsmars2006kvartal 1vecka 12



Referenser