Hoppa till innehållet

Moskitvirus drabbar Madagaskar

Från Wikinews, den fria nyhetstjänsten
6 mars 2006 kl.06.45 (UTC)
Madagaskar - På Madagaskar har man konstaterat det första fallet av det moskitvirus som orsakat 93 människors död på ön Réunion.

Viruset chikungunya har under det gångna året drabbat 20 procent av de 700 000 invånarna på den franska ön Réunion i Indiska oceanen 800 kilometer öster om Madagaskar.

Viruset orsakar hög feber, uttorkning och kraftig smärta man är i sig normalt inte dödligt. Däremot gör det de drabbade mottagliga för andra sjukdomar vilket gjort att många människor dött.

Tidigare har fall rapporterats på andra öar i Indiska oceanen som Mayotte, Mauritius och Seychellerna. Men Madagaskar är lika stort som Sverige och har 18 miljoner invånare.

Inga uppgifter om hur många som drabbats på Madagaskar har offentliggjorts men myndigheterna där har kallat influensan "sporadisk".

Tidigare artiklar


Denna artikel är en kort telegramartikel. Vet du mer om ämnet den beskriver kan du hjälpa till med att utvidga den.

Afrika
Portaler

Södra Afrika
Afrika
Fågelinfluensan

Wikipedia

Madagskar
Virus
Réunion

Händelser 6 marsmars2006kvartal 1vecka 10
Publiceringar 6 marsmars2006kvartal 1vecka 10



Referenser