Hoppa till innehållet

Nya strejker och demonstrationer i Frankrike

Från Wikinews, den fria nyhetstjänsten
4 april 2006 kl.17.22 (UTC)
Frankrike - Strejker orsakade mindre störningar i kollektivtrafiken och flyget. Nya demonstrationer har utlysts.

Flera inrikesflygningar har inställts sedan flygledare gått ut i strejk och i tunnelbanan i Paris drabbades en linje av störningar på grund av strejken.

Strejken är dock betydligt mindre omfattande än tidigare strejker. Stora flygplatser i Paris rapporterar att trafiken flutit på som normallt.

Nya demonstrationer har utlysts under dagen över hela Frankrike.

Protesterna i Frankrike har pågåt i flera veckor och handlar om den kontroversiella arbetslag som premiärminister Dominique de Villepin lanserat som ett försök att råda bot på ungdomsarbetslösheten.

Lagen ger arbetsgivare rätt att säga upp anställda yngre än 26 år utan att uppge någon orsak under anställningens två första år.

Tidigare har president Jacques Chirac godkänt lagen men förkortat tiden till ett år samt krävt att arbetsgivaren måste uppge en anledning.

Kritiker menar att lagen underminerar anställningstryggheten.


Denna artikel är en kort telegramartikel. Vet du mer om ämnet den beskriver kan du hjälpa till med att utvidga den.

Frankrike
Strejker
Portaler

• Europa
• Demonstrationer

Wikipedia

• Frankrike
• Dominique de Villepin

Händelser 4 april • april • 2006 • kvartal 2 • vecka 14
Publiceringar 4 april • april • 2006 • kvartal 2 • vecka 14



Referenser