Hoppa till innehållet

Ockupationsfestival i Lund

Från Wikinews, den fria nyhetstjänsten

16 maj 2009

Demonstrationståget på Stortorget i Lund, precis innan avgång.

På lördagen startade den så kallade "Ockupationsfestivalen" i Lund. Vid lunchtid målades och kläddes många av de gamla bronsskulpturer av kända lundaakademiker som finns i Lundagård, och ett hundratal maskerade och utklädda demonstranter och vänsteraktivister, bland annat syntes Smålands Nation, samlades på Stortorget. Vid 17-tiden avgick ett demonstrationståg norrut längs Bredgatan. 200 poliser stod redo med både piketbilar och hästar för att förhindra husockupationer och upprätthålla ordningen. När de första husockupanterna kl. 17.17 försökte inta ett trevåningshus på Bredgatan 4 uppstod tumult när polis försökte förhindra detta. En demonstrant fick föras till sjukhus, och en polis skadades när han föll ner i en grop. Flera greps också vid 18-tiden när husockupanter slog sönder fönster och försökte ta sig in i Observatoriet i Stadsparken. Vid 19-tiden drog aktivisterna sig tillbaka mot Smålands Nation, för att senare bege sig till polishuset där aktivisterna uppehöll sig till klockan 23 för att visa sin sympati med de gripna.

Något färre aktivister fortsatte aktionen vid 14-tiden på söndagen, och ett hundratal poliser stod därför redo för nya upplopp. Sju aktivister satt anhållna för våldsamt upplopp sedan lördagen. Ytterligare trettio greps och sextio omhändertogs efter att två hus ockuperats vid S:t Lars under söndagen.

Aktivisterna hävdade att de hade en icke-våldsprincip under aktionerna, vilket motsades av att demonstranterna använde fyrverkerier och andra föremål mot både polishästar som poliser, samt gjorde våldsamt motstånd när poliserna försökte förhindra att brott begicks.

Inget demonstrationstillstånd har utfärdats.


Fler nyheter

17 februari 2025: 10-åring bakom Ljungby-mord
17 februari 2025: 1500 tågade för Elin
17 februari 2025: 2 900 får gå på Telia Sonera - aktien rasar
17 februari 2025: 25 år sedan Palmes död
17 februari 2025: 30 skadade när tåget mellan Oslo och Stockholm spårade ur
17 februari 2025: 35 döda i bombdåd
17 februari 2025: 4000 amerikanska soldater döda i Irak
17 februari 2025: 5 miljoner människor är behov av mat i Etiopien
17 februari 2025: 6 döda i Skottdrama
17 februari 2025: 60-årig man misstänkt för mord


Referenser

[redigera]

Mikael Bondesson, "Kaotiskt på Ockupationsfestival i Lund". Dagens Nyheter, 2009-05-16.

Eskil Fagerström, Tommy Lindstedt och Anders Malmström, "Fullt kaos i Lund". Sydsvenska dagbladet, 2009-05-16.

Tommy Lindstedt, "Sju i Lund fortfarande anhållna för våldsamt upplopp". Sydsvenska dagbladet, 2009-05-17.


Publiceringar 16 majmaj 2009kvartal 2vecka 20