Hoppa till innehållet

Världens billigaste bil presenterades

Från Wikinews, den fria nyhetstjänsten

10 januari 2008

Ratan Tata på besök i Bangladesh 2005

Indiska bilföretaget Tata Motors presenterade idag sin nya folkbil. Bilen kommer att heta Tata Nano och har ofta kallats världens billigaste bil. Dess målgrupp är den växande indiska medelklassen och priset blir motsvarande 16 000 kronor.

Den nya bilen lanserades på bilmässan i New Dehli till tonerna av Richard Strauss Also sprach Zarathustra. Jätteföretaget Tatas ordförande, Ratan Tata, beskrev lanseringen som en milstolpe i transporthistorien och jämförde med bröderna Wrights första flygtur och människans första steg på månen. Av amerikanska medier har Tata jämförts med Henry Ford, den amerikanske pionjären inom bilindustrin, som på sin tid lanserade en annan folkbil: T-Forden.

Företagets ambition har varit att tillverka ett "säkert, billigt transportmedel för alla väder – en folkbil, utformad för att klara alla säkerhetsstandarder och utsläppsregler och tillgänglig för alla." Kritik har däremot framkommit då många befarar att bilen ska bidra till utsläpp och nedsmutsning, men denna kritik tillbakavisar Tata.

Bilen är en fyradörrars småkombi med en liten baktill placerad motor som med sina 600 kubikcentimeter producerar 33 hästkrafter. Den saknar luftkonditionering, elektriska fönsterhissar och servostyrning, vilket dock kan fås som tillval.


Fler nyheter


Referenser

Läs mer

  • Svenskspråkiga Wikipedia har mer information om Tata Motors

Publiceringar 10 januarijanuari2008kvartal 1vecka 2