Hoppa till innehållet

Ryssland kommer inte att utlämna misstänkta ryssar

Från Wikinews, den fria nyhetstjänsten
5 december 2006 kl. 17.09 (CET)
Moskva - Rysslands högste åklagare meddelade idag att Ryssland inte kommer att utlämna ryssar till en eventuell rättegång med anledning av Aleksandr Litvinenkos död.
Rysslands högste åklagare, Yuri Chaika, säger att eventuella rättegångar mot ryssar ska äga rum i Ryssland och att den brittiska polisen inte kan arrestera misstänkta under den ryska konstitutionen. Han säger även att det gift som dödade Litvinenko inte kan ha kommit från Ryssland.

Tidningen The Times uppger att den brittiska underrättelstjänsten är helt säkra på att den ryska säkerhetstjänsten, FSB, ligger bakom Litvenkos död. Enligt tidningen ska FSB ha använt sig av en avhoppad KGB-agent för att lura Litvenko i fällan. Ryssland förnekar all inblandning i Litvenkos död.

Scotland Yard har officiellt bett den ryska polisen om hjälp i sökandet efter de personer som de tror kan ha information om dödsfallet. Advokater för en fängslad tidigare FSB-agent, Mikhail Trepashkin, har uppmanat Scotland Yard att intervjua deras klient honom eftersom han tidigare varnat Litvinenko att hans liv var i fara. Trepashkin avtjänar ett fyraårigt fängelsestraff för att ha avslöjat ryska statshemligheter.

Aleksandr Litvinenko

Världen

Portaler

Aleksandr Litvinenko

Wikipedia
Aleksandr Litvinenko

 

Händelser 5 decemberdecember2006kvartal 4vecka 49

Publiceringar 5 decemberdecember2006kvartal 4vecka 49

Referenser